Przejdź do głównej części strony

Skicross: Karolina Riemen odpadła w ćwierćfinale

Karolina Riemen (z lewej)
Karolina Riemen (z lewej)/AFP

Karolina Riemen odpadła w ćwierćfinale olimpijskiej rywalizacji w skicrossie. W wyścigu, który decydował o awansie do grona ośmiu najlepszych, zajęła ostatnie, czwarte miejsce i została sklasyfikowana na 16. pozycji. Mistrzynią olimpijską została Kanadyjka Ashleigh McIvor. Drugie miejsce zajęła Norweżka Hedda Berntsen, a trzecie Francuzka Marion Josserand.

Riemen uzyskała 26. rezultat kwalifikacji, w których wystąpiło 35 zawodniczek i awansowała do 1/8 finału. Od tej fazy zmagania toczyły systemem pucharowym. Z każdej z ośmiu czwórek do kolejnej rundy awansowały dwie najszybsze, a Polka w swoim wyścigu była druga. W ćwierćfinale zajęła ostatnią lokatę.

Na stoku Cypress Mountain McIvor nie miała żadnych kłopotów ze zwycięstwem w finale. Klasyfikowana na drugiej pozycji w światowym rankingu Kanadyjka - dopingowana we wtorek przez wielu znajomych i członków rodziny - przejechała trasę spokojnie i pewnie sięgnęła po złoty medal.

W 1/8 finału groźnie wyglądający wypadek miała Rosjanka Julia Liwinska. Z trasy została zabrana na sankach ratunkowych przez ekipę medyczną, która wcześniej usztywniła jej kręgosłup. Zawody przerwano na 20 minut.

Z kolei w ćwierćfinale bolesną wywrotkę miała Francuzka Ophelie David (numer jeden światowego rankingu), uważana za faworytkę tej konkurencji.

Skicross debiutuje w programie olimpijskim. Uprawiający ją często mówią o sobie: "gladiatorzy na nartach". Na starcie staje czterech narciarzy. Przed sobą mają trasę zbudowaną ze specjalnych bramek (podobnych jak w alpejskich zjeździe czy slalomie gigancie) i stworzonych ze śniegu przeszkód: zakrętów z "bandami", dłuższych i krótszych skoczni, poprzecznych garbów i innych, ciągle jeszcze wymyślanych i udoskonalanych konstrukcji. Cel jest jeden - widowisko ma być atrakcyjne.