Przejdź do głównej części stronySidney Crosby: Nawet nie widziałem krążka

Sidney Crosby zapewnił Kanadzie złoty medal olimpijski
Sidney Crosby zapewnił Kanadzie złoty medal olimpijski/AFP

Kanadyjski hokeista Sidney Crosby, zdobywca zwycięskiego gola w finale turnieju olimpijskiego w Vancouver, przyznał się, że nie widział jak krążek po jego strzale wpada do bramki. Kanada wygrała z USA 3:2 po meczu, który przejdzie do historii sportu.

W ósmej minucie dogrywki Crosby przechylił szalę zwycięstwa na stronę gospodarzy igrzysk. "Miałem trochę wolnej przestrzeni, krzyknąłem, by Jarome (Iginla) podał do mnie i strzeliłem bez zastanowienia. Nie widziałem nawet krążka wpadającego do bramki" - powiedział 22-letni hokeista, którego uważa się za następcę wielkiego Wayne'a Gretzky'ego.

"Nie byliśmy zadowoleni, gdy Amerykanie doprowadzili do dogrywki na 20 sekund przed końcem meczu. Byliśmy tak blisko celu i nie udało nam się go osiągnąć, ale ostatecznie wygraliśmy w dogrywce i jest to nieprawdopodobne uczucie. Jak we śnie" - dodał "Sid The Kid", który ma już na koncie Pucharu Stanleya z ekipą Pittsburgh Penguins.

Crosby dobrze pamięta mecz finałowy igrzysk w Salt Lake City, również przeciwko Amerykanom. Oglądał go w swoim rodzinnym domu na wschodnim wybrzeżu Kanady, w Cole Harbour koło Halifaksu. "Pamiętam zwycięstwo w 2002 roku i tę szaloną radość. Ja także wybiegłem na ulicę, by świętować. Teraz też będzie szaleństwo".

Trener Kanadyjczyków Mike Babcock docenił klasę rywali. "Amerykanie grali bardzo dobrze, a granica między zwycięstwem a porażką była cieniutka. Wiedziałem, że Iginla i Crosby, jeśli będą mieć tylko szansę, nie zmarnują jej".

Szkoleniowiec Amerykanów Ron Wilson zrewanżował się uprzejmościami. "Oni rozegrali wielki mecz, ale także my rozegraliśmy dobrą partię. Bardzo ciężko jest przegrać takie spotkanie. Ja nie mógłbym więcej wymagać od moich graczy. Szkoda, że obie drużyny nie mogły otrzymać złotego medalu".

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki

Klasyfikacja medalowa

lp.państwo
1.Kanada1475
2.Niemcy10137
3.USA91513
4.Norwegia986
5.Korea Płd.662
lp.państwo
1.Niemcy12126
2.USA997
3.Austria987
4.Rosja868
5.Kanada7107Informacje dodatkowe