Przejdź do głównej części stronyKanada świętuje złoty medal Ricker w snowcrossie

Maelle Ricker (druga z prawej).
Maelle Ricker (druga z prawej)./AFP

Kanadyjska snowboardzistka Maelle Ricker wygrała zdecydowania finałowy przejazd i została mistrzynią olimpijską w konkurencji snowcross na stoku Cypress Mountain. W półfinale odpadła faworytka rywalizacji Amerykanka Lindsey Jacobellis.

W trakcie rywalizacji na olimpijskim stoku położonym w okolicach Vancouver pojawiła się gęsta mgła, co zakłóciło przebieg eliminacji i opóźniło niektóre przejazdy. Po nocnych opadach deszczu tor był jeszcze trudniejszy niż w czasie poniedziałkowej rywalizacji mężczyzn. Nie brakowało upadków. Warunki poprawiły się dopiero w decydującej fazie zawodów.

W finale Ricker już od startu uzyskała wyraźną przewagę i nie oddała jej do końca. Na drugiej pozycji, również niezagrożona, dojechała Francuzka Deborah Anthonioz.

Mistrzyni świata Norweżka Helene Olafsen upadła i w efekcie nie liczyła się w walce o miejsca na podium. Kłopoty miała również Szwajcarka Olivia Nobs, ale po upadku podniosła się i dojechała do mety, zdobywając brązowy medal.

Po raz kolejny o pechu może mówić faworyzowana Lindsey Jacobellis. Cztery lata temu miała już w kieszeni złoty medal, ale w trakcie przedostatniego skoku finału wykonała ryzykowną ewolucję, upadła i ukończyła wyścig na drugim miejscu. Tym razem odpadła w półfinale - w trakcie jednego ze skoków straciła równowagę i przekroczyła linię wyznaczającą trasę, przez co została zdyskwalifikowana.

Maelle Ricker wywalczyła drugi złoty medal dla gospodarzy igrzysk. W dwóch poprzednich olimpiadach, które odbyły się w Kanadzie (letnia w Montrealu w 1976 i zimowa w Calgary w 1988 roku), sportowcy spod znaku "Klonowego Liścia" ani razu nie stanęli na najwyższym stopniu podium.

Wyniki snowboardowych zawodów kobiet w konkurencji snowcross:

1. Maelle Ricker (Kanada)

2. Deborah Anthonioz (Francja)

3. Olivia Nobs (Szwajcaria)

4. Helene Olafsen (Norwegia)

5. Lindsey Jacobellis (USA)

6. Nelly Moenne Loccoz (Francja)

7. Mellie Francon (Szwajcaria)

8. Zoe Gillings (Wielka Brytania)

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki

Klasyfikacja medalowa

lp.państwo
1.Kanada1475
2.Niemcy10137
3.USA91513
4.Norwegia986
5.Korea Płd.662
lp.państwo
1.Niemcy12126
2.USA997
3.Austria987
4.Rosja868
5.Kanada7107Informacje dodatkowe