Przejdź do głównej części stronyTollefsen znokautował Barteczkę na IO, a teraz go zawiesili

Olle-Kristian Tollefsen kontra Jamie Langenbrunner z USA.
Olle-Kristian Tollefsen kontra Jamie Langenbrunner z USA./AFP

Obrońca hokejowej reprezentacji Norwegii Ole Kristian Tollefsen został zdyskwalifikowany na trzy mecze przez Komisję Dyscyplinarną IIHF (Światowa Federacja Hokeja na Lodzie). Norweg ponosi w ten sposób konsekwencje brutalnego faulu, jakiego się dopuścił podczas IO w Vancouver na Słowaku Luboszu Barteczce.

IIHF zamierza tępić ogniem i mieczem wszelkie ataki na głowę, a 24 lutego 2010 r. Tollefsen w ten sposób sfaulował napastnika Słowaków - Barteczkę podczas starcia Norwegia - Słowacja (Słowacy po ciężkiej walce wygrali 4-3). Do zdarzenia doszło w I tercji, Barteczko upadł na lód, został znokautowany i zabrany do szpitala.

Z powodu podejrzenia wstrząśnięcia mózgu Barteczko opuścił kilka meczów i nie wrócił do gry na olimpiadzie, mimo że był przymierzany do półfinałowego meczu z Kanadą. Na skutek kontuzji Barteczko opuścił też kilka tygodni występów w swoim szwedzkim klubie Farjestadt Karlstad.

Kara ta oznacza, że Tollefsen, jeśli zostanie zabrany do reprezentacji Norwegii na majowe MŚ gr. A w Niemczech (7-23 maja w Kolonii i Mannheim), nie będzie mógł zagrać w trzech pierwszych meczach (ze Szwecją, Czechami i Francją).

Tollefsen ma kontrakt z Detroit Red Wings, ale nie rozegrał w tej ekipie ani jednego meczu (6 lutego trafił do "Czerwonych Skrzydeł" z Philadelphii Flyers). Norweg zakończył sezon w filialnej drużynie Red Wings występującej w lidze AHL - Grand Rapid Griffins, która nie zakwalifikowała się do fazy play-off. W ten sposób Tollefsen jest do dyspozycji reprezentacji Norwegii na MŚ w Niemczech.

Zobacz brutalny faul Tollefsena na Luboszu Barteczce:

Czytaj również:

Koszmarna kontuzja Lubosza Barteczki

źródło informacji: INTERIA.PL

Dodatki

Klasyfikacja medalowa

lp.państwo
1.Kanada1475
2.Niemcy10137
3.USA91513
4.Norwegia986
5.Korea Płd.662
lp.państwo
1.Niemcy12126
2.USA997
3.Austria987
4.Rosja868
5.Kanada7107Informacje dodatkowe