Przejdź do głównej części strony

Kadra Polski

Opis:

Najbardziej utytułowany polski biathlonista, biathlonista roku 2009 i pierwszy w historii Polak, który został liderem klasyfikacji generalnej PŚ. Kto to taki? Oczywiście Tomasz Sikora, 37-letni zawodnik AZS AWF Katowice.

Długo by zajęło wyliczanie wszystkich sukcesów Pana Tomasza. Dlatego napiszemy tylko, że jest on srebrnym medalistą olimpiady w Turynie, złotym, srebrnym i brązowym medalistą mistrzostw świata (1995 Anterselva, 2004 Oberhof i 1997). W mistrzostwach Europy triumfował aż sześć razy (!), pięć razy zdobywał srebro, a dwa razy brąz.

W swojej bogatej karierze zaliczył już starty w czterech igrzyskach olimpijskich. Startował w Lillehammer, Nagano, Salt Lake City i Turynie. Występ w Vancouver będzie dla niego piątym (i być może ostatnim) startem na zimowej olimpiadzie.

Dodatki

Tomasz Sikora nie wykluczył swojego startu w następnych zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi. Z występów w Vancouver nie jest zadowolony. Przygotowanie reprezentacyjnych strojów określił słowem kompromitacja.
więcej

Sikora: Brak medalu to nie koniec kariery

Tomasz Sikora krytycznie ocenił swój biathlonowy występ w zimowych igrzyskach. Do kraju wróci bez medalu, ale zapowiada, że to jeszcze nie koniec jego kariery. W ostatniej rozgrywanej konkurencji, biegu ze startu wspólnego na 15 km, zajął 11. miejsce.
więcej

Nie było powtórki z Turynu, Sikora 11., wygrał Ustjugow

Na zakończenie indywidualnych konkurencji biathlonowych podczas igrzysk w Vancouver panowie walczą w biegu masowym na 15 km. Nasza nadzieja na kolejny medal olimpijski - Tomasz Sikora zaprzepaściła szanse medalowe na pierwszych dwóch strzelnicach, notując aż trzy pudła. Złoty medal zdobył Jewgienij Ustjugow. Sikora 11.
więcej

Ostatnia szansa Sikory. Powtórka z Turynu?

Ostatni start biathlonisty Tomasza Sikory to z polskiej perspektywy najważniejsze wydarzenie niedzieli na zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver.
więcej

Trener Sikory: On powtórzy się Turyn

Historia lubi się powtarzać, a Roman Bondaruk, trener biathlonisty Tomasza Sikory wierzy, że jego podopieczny zdobędzie medal olimpijski w Whistler, podobnie jak cztery lata temu - w ostatniej z konkurencji, biegu ze startu wspólnego.
więcej

Tomasz Sikora: Górę wzięły emocje

Dwa pudła na strzelnicy zadecydowały o tym, że biathlonista Tomasz Sikora zajął siódme miejsce w indywidualnym biegu olimpijskim na 20 km w Whistler. Na mecie ocenił, że górę wzięły emocje.
więcej

Dominacja Norwegów, Sikora 7. z awansem

Tomasz Sikora w biegu indywidualnym na 20 km szanse medalowe zaprzepaścił na pierwszych dwóch strzelnicach, ale później biegł i strzelał wspaniale i zapewnił sobie awans do biegu ze startu masowego na 15 km! Mistrzem olimpijskim został Norweg Emil Svendsen przed rodakiem Ole-Einarem Bjoerndalenem, który drugim miejscem podzielił się z Białorusinem Siergiejem Nowikowem.