Waga:59 Kg

Dyscyplina: Narciarstwo klasyczne zobacz terminarz i wyniki

Konkurencja:Biegi kobietzobacz terminarz i wyniki

Opis:

Justyna Kowalczyk jest bez wątpienia gwiazdą polskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Vancouver. To z występem 27-letniej zawodniczki z Kasiny Wielkiej wiążemy największe medalowe nadzieje. "Królowa nart" potwierdziła je, zdobywając w Whistler srebrny olimpijski medal w sprincie (17 lutego) i brązowy w biegu łączonym na 15 km (19 lutego).

Kobiece biegi narciarskie w Polsce nie miały w swojej historii takiej zawodniczki. Kowalczyk w ostatnich sezonach przebojem wdarła się do światowej czołówki.

Na olimpiadę w Turynie (2006 r.) Kowalczyk jechała z nadziejami na medal. Nasza zawodniczka przeżyła dramat, kiedy zasłabła podczas biegu na 10 km techniką klasyczną. Polka nie ukończyła rywalizacji i z trasy została odwieziona do szpitala. Wydawało się, że marzenia o medalu prysły jak bańka mydlana. Kowalczyk jednak pokazała charakter w biegu na 30 km techniką dowolną ze startu wspólnego zdobywając brązowy medal.

Kowalczyk jako pierwsza Polka w historii wygrała zawody Pucharu Świata (Otepaa w 2007 r.). Największe sukcesy nasza biegaczka osiągnęła w sezonie 2008/2009. W czeskim Libercu nasza znakomita biegaczka zdobyła trzy medale mistrzostw świata. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego okazała się najlepsza w biegu łączonym na 15 km i w biegu stylem dowolnym na 30 km. Na najniższym stopniu podium Polka stanęła w biegu stylem klasycznym na 10 km. Na tym nie zakończyło się pasmo sukcesów. Kowalczyk wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata. Kryształowa Kula po raz pierwszy w historii trafiła do rąk Polki.

Kowalczyk specjalizuje się w biegach stylem klasycznym. Nie przepada za sprintami, choć i w tej konkurencji radzi sobie coraz lepiej.

- sztafeta 4 x 5 km (25 lutego o godz. 20),

- bieg masowy na 30 km stylem klasycznym (27 lutego, godz. 20:45)

Dodatki

Norweskie media szeroko komentują wiadomość o pozytywnym wyniku próbki B badań antydopingowych Kornelii Marek. Najważniejsze osoby narciarstwa biegowego w tym kraju stanowczo jednak odrzucają podejrzenia o doping dotyczące Justyny Kowalczyk.
więcej

Kowalczyk na razie walczy z sennością

Trzykrotna medalistka 21. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk rozpoczyna kolejną batalię, której celem jest zdobycie wszystkich kryształowych kul Pucharu Świata.
więcej

Narty Kowalczyk trafiły na aukcję charytatywną

Justyna Kowalczyk przekazała swoje narty na aukcję charytatywną na rzecz podopiecznych Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci - poinformowała we wtorek Kinga Krzywicka z hospicjum.
więcej

Kowalczyk zmęczona, chora i chce odpocząć

Ponad 350 osób powitało Justynę Kowalczyk, która w poniedziałek wieczorem dotarła do rodzinnej Kasiny Wielkiej. Mistrzyni olimpijska w biegu narciarskim na 30 km przyznała, że jest bardzo zmęczona, chora i chce odpocząć.
więcej

Prezes PZN: To były nasze najlepsze igrzyska

- Wstępnej oceny można już dokonać, generalnie występ w Vancouver jest to najlepszy start polskich sportowców w zimowych igrzyskach olimpijskich od 1924 roku - powiedział Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
więcej

Justyna wylądowała! Piękne przyjęcie kibiców

Mistrzyni olimpijska w narciarskim biegu na 30 km Justyna Kowalczyk wróciła z Vancouver do Polski. W poniedziałek na lotnisku w Warszawie bohaterkę igrzysk powitała kilkusetosobowa grupa fanów z całego kraju.
więcej

Idealny epilog kłótni między Kowalczyk i Bjoergen

Marit Bjoergen zarzuciła Justynie Kowalczyk, że nie umie przegrywać, na potwierdzenie Polka pokonała ją w fascynującym biegu na 30 km "rozliczając się" także z legendą Wojciecha Fortuny.