Przejdź do głównej części strony

Historia zimowych IO

powrót do listy zimowych igrzysk

LAKE PLACID 1980

Ponad 1100 zawodników z 37 krajów uczestniczyło w zimowych igrzyskach w 1980 roku, ale jedynym, którego większość kibiców będzie pamiętać, był 21-letni amerykański panczenista Eric Heiden, który zdobył pięć złotych medali. Wydarzeniem było też zdetronizowanie radzieckiej ekipy hokejowej przez drużynę gospodarzy, złożoną ze studentów o średniej wieku 22 lata.

Nikt przed ani po Heidenie nie zdobył pięciu krążków z najszlachetniejszego z kruszców na jednej olimpiadzie w indywidualnych konkurencjach (trzy z siedmiu olimpijskich złotych medali pływak Mark Spitz zdobył w sztafetach).

Amerykański zespół hokejowy nie miał przed imprezą zbyt wysokich notowań. Został rozstawiony na 7. miejscu wśród 12 zespołów, na co wpływ miała przedolimpijska porażka z ZSRR aż 3:10. Jednak mimo tego gospodarze doszli do finałowej rundy z bilansem 4-0-1. W decydującym meczu, grając przy żywiołowo dopingującej publiczności, Amerykanie sprawili ogromną sensację, pokonując Sowietów 4:3 (kapitan Mike Eruzione zdobył decydującego gola w połowie 3. tercji, a bramkarz Jim Craig obronił 39 strzałów). Później Amerykanie pokonali Finlandię 4:2, odnosząc historyczny triumf w turnieju.

"Czy wierzycie w cuda?" - zapytał Al Michaels, komentator telewizji ABC, w ostatnich sekundach meczu z ZSRR. "Taaaak" - odpowiedział sam sobie po końcowej syrenie. Ten mecz rozgrywany był 22 lutego, prawie 20 lat po spotkaniu obu zespołów w 1960 na igrzyskach w Squaw Valley, kiedy to drużyna USA również pokonała ZSRR 3:2 w drodze do złotego medalu.

Szwedzki alpejczyk Ingemar Stenmark, który zakończył karierę w 1989 roku z 86 zwycięstwami w PŚ na koncie, wygrał w Lake Placid slalom i slalom gigant, zdobywając swoje jedyne w złote medale olimpijskie.