Przejd┼║ do g┼é├│wnej cz─Ö┼Ťci strony

Historia zimowych IO

powr├│t do listy zimowych igrzysk

CORTINA D'AMPEZZO 1956

Zwi─ůzek Sowiecki zadebiutowa┼é w Cortinie w zimowych igrzyskach i nie tylko pokona┼é 32 pozosta┼éych kraj├│w uczestnicz─ůcych, ale tak┼╝e zdetronizowa┼é Kanad─Ö w turnieju olimpijskim. Cztery z siedmiu z┼éotych medali sportowcy radzieccy zdobyli w ┼éy┼╝wiarstwie szybkim, w kt├│rym Jewgienij Grishin zwyci─Ö┼╝y┼é na 500 i 1500 metr├│w.

Mimo niedostatk├│w ┼Ťniegu w p├│┼énocnej Italii, najwspanialsze osi─ůgni─Öcie tych igrzysk nale┼╝a┼éo do austriackiego narciarza Toni Sailera. Wygrywaj─ůc zjazd, slalom i slalom gigant Sailer sta┼é pierwszym narciarzem, kt├│ry triumfowa┼é w trzech konkurencjach alpejskich i dopiero pi─ůtym zawodnikiem z trzema z┼éotymi kr─ů┼╝kami podczas jednej olimpiady.

Szwedzki biegacz Sixten Jernberg zdo┼éa┼é zgromadzi─ç a┼╝ cztery medale, w tym z┼éoty w biegu na kr├│lewskim dystansie 50 kilometr├│w.

Tytu┼éy w ┼éy┼╝wiarstwie figurowym w┼Ťr├│d kobiet i m─Ö┼╝czyzn zdobyli reprezentanci USA - Tenley Albright i Hayes Jenkins.

Olimpiada Cortina D'Ampezzo by┼éa historyczn─ů tak┼╝e dla reprezentacji Polski. Franciszek Gro┼ä-G─ůsienica zdoby┼é pierwszy w historii zimowych igrzysk medal dla Polski. Zawodnik reprezentuj─ůcy barwy Wis┼éy Zakopane wywalczy┼é br─ůz w kombinacji norweskiej, a o swoim medalu dowiedzia┼é si─Ö dopiero po kilku godzinach po zako┼äczeniu konkurencji. Tak wolno w├│wczas trwa┼éo przeliczanie punkt├│w w kombinacji.